Retinoidy, to substancje o wyjątkowo szerokim spektrum działania, stąd tak często pojawiają się w coraz to nowych produktach kosmetycznych. Jakie wykazują działanie? Stymulują syntezę kolagenu i elastyny, a także hamują ich degradację. Retinoidy przeciwdziałają też pojawianiu się przebarwień, działają antybakteryjnie, a także regulują pracę gruczołów łojowych. Czyni je to niezwykle uniwersalnymi składnikami aktywnymi w kompleksowych terapiach kosmetologicznych. W przypadku retinolu kluczowe jest stopniowe wprowadzanie go do naszego planu pielęgnacji. W przypadku tego składnika aktywnego- mniej znaczy więcej. Na początku retinol działa głównie w górnej warstwie naszego naskórka. Przyczynia się do jej wypłycenia, delikatnego wyrównania kolorytu i zmniejszenia widoczności zaskórników.
Po dłuższym czasie stosowania, wnika on w głębsze warstwy, stymulując skórę do syntezy naszego naturalnego „rusztowania” czyli włókien kolagenu i elastyny. Skóra staje się wówczas jaśniejsza i bardziej jędrna. W widoczny sposób wypłycają się także drobne zmarszczki. Retinol normalizuje też pracę gruczołów łojowych.
Jak widzisz terapia z zastosowaniem tego składnika aktywnego wymaga czasu, ale skutkuje to znaczącą poprawą kondycji skóry. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy, ale także skóry naszych dłoni, które każdego eksponujemy i wykorzystujemy w codziennych czynnościach.
- Zacznij od niskich stężeń i zwiększaj je stopniowo
To nie przypadek, że dostępne na rynku terapie obejmują tak wiele kroków i zalecają sukcesywne zwiększanie stężenia stosowanego retinolu. Na początku jego działanie polega na wypłyceniu wierzchniej warstwy naskórka (warstwy rogowej), by po dłuższym czasie stosowania wnikać dużo głębiej i stymulować skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Z początku możesz stosować go raz w tygodniu. Przy dobrej tolerancji, warto zwiększyć częstotliwość do 2 razy w tygodniu.
2. Zadbaj o regularność
Substancja ta daje najlepsze efekty przy regularnym stosowaniu. Pamiętaj, retinol to nie produkt o działaniu bankietowym. Wymaga on nieco więcej czasu, ale efekty są tego warte. Zanim retinol zagości w Twojej codziennej pielęgnacji, może minąć nawet kilka miesięcy, ale pamiętaj, że taki system zaowocuje dużo lepszą tolerancją Twojej skóry na działanie tego składnika.
3. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej
Retinol to substancja o potencjale drażniącym, dlatego najlepiej wprowadzaj go w pielęgnacji wieczornej. Nie zapominaj też, by w trakcie kuracji chronić skórę przed promieniowaniem UV. Zwłaszcza, jeżeli potęgujesz działanie kuracji retinolowej witaminą C. Na skutek takiej terapii skóra może być uwrażliwiona i mniej odporna na działanie promieni słonecznych. Zadbaj o solidną ochronę UV i obowiązkowo pamiętaj o jej replikacji w ciągu dnia. To bardzo ważne.
Czy istnieją jakieś przeciwskazania do stosowania retinolu?
Kuracja retinolem wymaga nie tylko systematyczności, ale i ostrożności. Pamiętaj, że produkt ten przy zbyt agresywnym wdrożeniu do pielęgnacji może powodować silne uwrażliwienie skóry, a nawet wzmagać niektóre problemy czy dermatozy (np. atopowe zapalenie skóry). Retinol wykazuje na tyle silne działanie, że może działać teratogennie. Jeżeli starasz się o dziecko lub jesteś w ciąży, to postaraj się o przerwę od stosowania tej substancji. W czasie karmienia piersią nie powinien on już stanowić zagrożenia. Jeśli jednak producent nie zaleca stosowania danego produktu w czasie ciąży i karmienia piersią, sięgnij po alternatywny składnik – bakuchiol. Co stanie się w przypadku zbyt agresywnej kuracji? Skóra może być silnie uwrażliwiona, przesuszona, a nawet łuszcząca. Należy wówczas zadbać o jej intensywną regenerację i nawilżanie. Pomoże to uniknąć dyskomfortu czy nasilenia innych problemów dermatologicznych.