Zmysły pozwalają nam odbierać świat, doświadczać go, przeżywać wyjątkowe chwile – to nasze cudowne ludzkie wyposażenie, pozwalające żyć w pełni i mieć relacje ze światem. Największe znaczenie przypisujemy zazwyczaj zmysłowi wzroku i słuchu – jako tym, których “używamy” najczęściej i tym, które w największym stopniu determinują jakość naszego życia. Często zapominamy o ważności i kluczowym znaczeniu dotyku. Gdzie w Waszej hierarchii ważności sensorycznej jest dotyk?
Zmysł dotyku jest jednym z najbardziej pierwotnych zmysłów, dzięki którym odbieramy wiele wrażeń, jest także narzędziem fizjologicznym odbierającym bodźce. Obejmuje receptory czuciowe znajdujące się w różnych częściach ciała – najwięcej jest ich na dłoniach i stopach. Dłonie są kluczowym „narzędziem” w służbie dotyku – zasługują więc na szczególną uwagę, dbanie o nie, pielęgnację, aby jak najlepiej nam służyły.
Odbieranie wrażeń dotykowych pełni bardzo ważną funkcję, nie tylko umożliwiając poznanie świata, ale również ostrzegając przed niebezpiecznymi czy niespodziewanymi wrażeniami (np. bliskie spotkanie z gorącym żelazkiem), przez co wywiera wpływ na poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację i ruch.
Dotyk pełni też ważną funkcję psychologiczną – służy nam do nawiązywania, rozwijania i pogłębiania relacji z drugą osobą. Brak lub niedostateczna ilość bodźców dotykowych, szczególnie w dzieciństwie, może zaburzać rozwój emocjonalny i poznawczy, a nawet zagrażać życiu i zdrowiu – o czym świadczą np. badania psychologa Harry’ego Harlowa.
Gdy w dzieciństwie czy w dorosłym życiu brakuje dobrego, wspierającego dotyku, tracimy kontakt ze swoim ciałem i dobrostan psychofizyczny. Dlatego właśnie dotyk ma tak duże znaczenie dla wszechstronnego rozwoju człowieka na każdym etapie życia.
Dłonie są głównym „nośnikiem” dotyku, warto pielęgnować je, odżywiać, utrzymywać w dobrej kondycji aby służyły nam do tworzenia świata, jego odbierania i budowania relacji – ze sobą i z innymi.
#GiveMeYourHands